Jau turbūt visi girdėjo įvairių prognozių dėl ateinančios žiemos ir šaltojo metų laikotarpio bendrai. Visi turi įvairių prognozių: mūsų politikai teikia vienas prognozes, Europos Sąjungos komisarai – kitas, ekonomistai – dar kitas, o paprastiems piliečiams tenka tik spėlioti kas iš tikrųjų paprastų piliečių laukia žiemą.
Bet padidėjusios elektros, šildymo ir net vandens kainos reiškia nuostolius ne tik paprastiems gyventojams, kurių mokesčiai ir sąskaitos neabejotinai išaugs. Gal net reikšmingiau yra tai kas laukia mūsų verslo. Nes jei pažiūrėsime vienu kampu, tai nuostoliai verslui – nuostoliai gyventojams. Koks tai kampas? Paprasčiausiai toks, kad bankrutuojant verslams ir užsidarant įmonėms, darbus praras paprasti gyventojai, kuriems tai reikš, kad susimokėti už šildymą ar elektrą taps dar sudėtingiau.
Todėl yra svarbu pažiūrėti į situaciją kritiškai ir iš verslo perspektyvos. Kas gi laukia lietuviško verslo ir ko turėtų tikėtis ir verslininkai, ir privačiame sektoriuje dirbantys lietuviai?
Ruduo – tik pradžia
Ruduo bus tik pradžia, todėl kartais galima pradėti galvoti, kad jei rudenį nieko tokio nenutiks – reiškiasi jokios rimtos krizės nenusimato. Bet toks požiūris būtų klaidingas.
Visų pirma jis klaidingas, nes rudenį nei verslai, nei gyventojai dar nebus gavę šildymo sąskaitų. Šildymo sezonas iš esmės įsibėgėja tik į metų pabaigą ir savo zenitą pasiekia sekančių metų pradžioje. Tuomet šildymo sąskaitos būna didžiausios, todėl būtent tuomet pasimatys visas efektas verslui ir gyventojams.
O antra, kol kas Europos šalys galės verstis su savo turimais dujų rezervais, tačiau nėra aišku, kiek jų užteks ir kaip jų mažėjimas koreguos kainą bėgant laikui. Neabejotina, kad resursams mažėjant pasijaus ir didžiausias ateinančios recesijos poveikis. Nepaisant mūsų politikų patikinimų priešingai, reikėtų bent jau nusiteikti rimtiems ekonominiams ir finansiniams iššūkiams. Atsarga gėdos nedaro.
Todėl verslo pardavimai ir bankrotai, įmonių uždarymai ir žmonių atleidimai rudenį – tik preliudija į rimtesnius iššūkius žiemą. Su tuo reikėtų susitaikyti ir tam atitinkamai ruoštis finansiškai ir kitaip.
Numatomos krizės verslui pabaiga
Visi iššūkiai baigiasi anksčiau ar vėliau. Tikėkimės, kad verslas su šiais iššūkiais susitvarkys kaip įmanoma geriau ir išvengs rimtesnių nuostolių. Taip laimėsime mes visi – neprarasime savo darbų ir pajamų, kas leis visą šią krizę išgyventi lengviau nei kitu atveju.
Didžiausi iššūkiai verslo laukia žiemą, kai verslo išlaidos gali būti didžiausios, o pajamos – mažiausios. Tačiau visos krizės pasibaigia. O šita tikėtina, kad pasibaigs prasidėjus pavasariui ir atšilus orams. Tai sumažins verslo išlaidas, o tuo metu taip pat galima tikėtis ir korekcijų gamtinių išteklių kainose. Tai turėtų būti didelė paspirtis verslui.